Sauna – korzyści zdrowotne, ryzyko i zalecenia

Przebywanie w saunie jest formą termoterapii całego ciała, która od tysięcy lat jest stosowana w różnych formach w celach higienicznych, zdrowotnych, społecznych, a także duchowych. Sauny są bardzo popularne w szczególności na Skandynawii, gdzie praktykuje się korzystanie z nich od wczesnego dzieciństwa.

Sauny fińskie, spotykane najczęściej w ośrodkach sportowych, rekreacyjnych, stosowane są do krótkich ekspozycji (5-15 minut) w temperaturach 50°C-110°C z suchym powietrzem (wilgotność od 5% do 30%). Przez polewanie wodą rozgrzanych skał, można zwiększyć wilgotność. 

Korzyści korzystania z sauny

Wejście do gorącej sauny po treningu bywa relaksujące i odtruwające dla organizmu. Korzystanie z saun niesie korzyści zdrowotne w postaci oczyszczenia, relaksu oraz utraty wagi. Podczas przebywania w saunie temperatura skóry wzrasta, puls przyspiesza, a naczynia krwionośne stają się bardziej rozszerzone. Serce zaczyna pompować więcej krwi. Ciało poci się.

Sauna stosowana w połączeniu ze zbilansowaną dietą, regularną aktywnością fizyczną i dużą ilością wody może pomóc:

  • złagodzić bóle mięśni,
  • zrelaksować się,
  • poprawić krążenie krwi.

Relaks

Sauny mają wywoływać uczucie odprężenia w dość krótkim czasie. Wzrost tętna oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje wzrost przepływu krwi do skóry. Sauny mogą poprawić krążenie krwi.

Współczulny układ nerwowy staje się bardziej aktywny, by utrzymać równowagę temperaturową w ciele. Gruczoły dokrewne angażują się w ten proces.

Reakcja ciała na ciepło może sprawić, że organizm stanie się mniej podatny na ból, a także może wywołać uczucie radości. Ciepło rozluźnia mięśnie, na przykład mięśnie twarzy i szyi, które często są napięte.

Aby zwiększyć relaks podczas korzystania z sauny, można praktykować medytację. Uspokojone ciało fizycznie, świetnie współgra ze spokojnym umysłem. Efektem jest chociażby lepsze sypianie.

Łagodzenie bólu

Korzystanie z suchej sauny wpływa na wzrost energii. Naczynia krwionośne rozluźniają się i rozszerzają w saunie, zwiększa się przepływ krwi, zmniejszone jest napięcie w stawach oraz ulega złagodzeniu ból mięśni.

Sauny pomagają osobom cierpiącym na przewlekłe bóle w obszarze całego ciała, a także na zapalenia stawów. Zmniejszają poczucie zmęczenia. Dodają witalności.

Ryzyko korzystania z saun

Odwodnienie

Przed i po skorzystaniu z sauny należy pić dużo płynów – najlepiej letnią lub ciepłą wodę. 
W innym przypadku może dojść do odwodnienia, na co wskazują poniższe objawy:

  • zawroty głowy lub oszołomienie,
  • ból głowy,
  • uczucie ogromnego pragnienia.

Utrata masy ciała

Podczas pobytu w saunie następuje utrata wagi, lecz jest to waga wody, którą należy niezwłocznie uzupełnić.

Sauna może wspomóc proces odchudzania, poprzez pobudzenie metabolizmu, lecz samo korzystanie z niej nie powinno być skierowane na zbijanie wagi.

Płodność

Częste, nadmiarowe korzystanie z sauny może powodować zmniejszenie płodności u mężczyzn. Wysoka temperatura ogranicza produkcję nasienia. Po zaprzestaniu regularnych sesji płodność wzrasta.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Niektóre warunki zdrowotne nie są kompatybilne z saunami lub łaźniami parowymi. Należy skonsultować się z lekarzem przed skorzystaniem z sauny, jeżeli występuje chociaż jeden z następujących stanów:

  • astma lub inne schorzenia oddechowe,
  • choroba serca,
  • ciąża,
  • padaczka,
  • bardzo wysokie lub bardzo niskie ciśnienie krwi,
  • odurzenie alkoholem,
  • przyjmowanie środków pobudzających, uspokajających, odurzających.

Zasady korzystania z sauny

Wysokie temperatury w zbyt długim okresie mogą obciążać organizm. Z sauny należy korzystać raz w tygodniu (w szczególności przez pierwsze kilka miesięcy regularnych cotygodniowych sesji), maksymalnie 2-3, jeżeli korzystanie z niej jest systematycznym rytuałem i trwa przynajmniej od kilku miesięcy. Korzystanie z sauny powinno być ograniczone do 15-minutowej sesji lub maksymalnie do 30 minut podzielonych na 3 wejścia po 10 minut, gdzie pomiędzy przebywaniem w saunie znajdują się przerwy na ciepły prysznic (kilka minut pod ciepłą wodą, pomijając głowę) oraz przyjęcie doustnie ciepłych płynów – najlepiej wody mineralnej.

Przed wejściem do sauny należy zdjąć:

  • biżuterię,
  • okulary,
  • szkła kontaktowe,
  • zegarek.

W przypadku zawrotów głowy, złego samopoczucia lub bólu głowy w saunie należy natychmiast wyjść i ostygnąć. 

Po skorzystaniu z sauny nawodnić się kilkoma szklankami wody.