Hipnoza – jak działa, efekty

Hipnoza to stan świadomości charakteryzujący się głębokim relaksem i zwiększoną podatnością na sugestię. Podczas hipnozy uwaga osoby jest skupiona, a jej poziom świadomości jest obniżony, co czyni ją bardziej otwartą na sugestie i pomysły. Hipnoza jest często używana jako narzędzie terapeutyczne, aby pomóc jednostkom przezwyciężyć nawyki lub fobie, radzić sobie z bólem lub zmniejszyć stres i niepokój.

Czym jest hipnoza

Hipnoza jest formą psychoterapii, która wykorzystuje relaksację i sugestię do zmiany świadomości w celu zbadania nieświadomego umysłu. Przypuszcza się, że stosowana była od wieków, jednak oficjalnie została opracowana przez austriackiego lekarza Franza Mesmera w 1774 roku jako forma magnetyzmu zwierzęcego. Od tego czasu jest używana do celów medycznych, takich jak leczenie bólu czy leczenie psychologiczne. Hipnoterapia ma zastosowanie w leczeniu lęków lub fobii.

Jak działa hipnoza

Hipnoza działa poprzez wywołanie odmiennego stanu świadomości (w którym podmiot doświadcza zwiększonej podatności na sugestię) i koncentracji, jednocześnie będąc zrelaksowanym fizycznie i psychicznie. W tym stanie pacjenci są bardziej skłonni zaakceptować sugestie swojego terapeuty. Używa on technik pozytywnego wzmocnienia, takich jak afirmacje lub wizualizacje, aby pomóc pacjentom osiągnąć pożądany rezultat. Powszechnie uważa się, że hipnoza działa poprzez zmianę aktywności pewnych obszarów mózgu, pozwalając osobie ominąć krytyczne myślenie i uzyskać dostęp do nieświadomego umysłu.

Efekty stosowania hipnozy

Efekty hipnozy można stwierdzić za pomocą badań naukowych, które wykazały jej skuteczność w leczeniu niektórych schorzeń, w tym między innymi depresji, bezsenności, stresu i niepokoju, zespołu jelita drażliwego (IBS), zespołu stresu pourazowego (PTSD). Ponadto sugestia hipnotyczna była z powodzeniem stosowana podczas porodu, zabiegów dentystycznych, programów rzucania palenia itp.. Uwidoczniło to jej skuteczność wykraczającą poza leczenie psychologiczne.

Kto może prowadzić hipnozę

Hipnoza może być prowadzona przez wyszkolonego hipnoterapeutę – ale nie tylko. Istnieje również autohipnoza, podczas której osoba samodzielnie wywołuje stan hipnotyczny. Autohipnoza stosowana jest przede wszystkim w celu samodoskonalenia.

Ważne jest, aby pamiętać, że hipnoza jest uważana za bezpieczną, gdy jest wykonywana przez wyszkolonego profesjonalistę. Hipnoza nie jest formą kontroli umysłu – osoby pod wpływem hipnozy nie można zmusić do zrobienia czegoś wbrew jej woli.