Depresja jest jednym z najczęstszych schorzeń psychicznych, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Można ją zdefiniować jako intensywne uczucie smutku, samotności i rozpaczy, które trwa tygodniami lub miesiącami. To coś więcej niż uczucie przygnębienia – depresja może zakłócać zdolność do funkcjonowania w życiu codziennym.
Czym jest depresja
Depresja jest zaburzeniem zdrowia psychicznego, które dotyczy aktualnie około 350 milionów ludzi na całym świecie. Istnieje od czasów starożytnych, lecz dopiero w ostatnich latach została szerzej uznana za poważny problem medyczny wymagający leczenia. Charakteryzuje się uporczywym uczuciem smutku, beznadziejności i bezwartościowości, które mogą zakłócać codzienne czynności. Osoby cierpiące na depresję mogą również odczuwać objawy fizyczne, takie jak zmęczenie, bóle głowy lub brzucha.
Jaka jest przyczyna depresji
Występowanie depresji najczęściej spowodowane jest kombinacją czynników środowiskowych i genetycznych. Takimi czynnikami będą: historia rodziny, stresujące wydarzenia życiowe, śmierć ukochanej osoby, utrata pracy, problemy finansowe. Inne czynniki ryzyka obejmują genetykę i zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu, które mogą wynikać z urazów lub zaburzeń związanych z nadużywaniem używek – alkoholu, narkotyków.
Depresja jest znana od wieków
Pierwsze znane wypowiedzi na temat depresji sięgają czasów starożytnych, z odniesieniami w tekstach z Grecji i Rzymu. Jednak dopiero w 1760 roku brytyjski lekarz William Battie opublikował formalny raport na temat depresji w swojej książce „Traktat o szaleństwie”. W tej pracy opisał melancholię jako chorobę charakteryzującą się uporczywym smutkiem lub rozpaczą i nakreślił różne sposoby jej leczenia, w tym upuszczanie krwi i oczyszczanie.
Od tego czasu w historii pojawiło się wiele doniesień o depresji. Często zawierały nieprawidłowości, błędne rozumienie. Pacjenci często byli źle diagnozowani z powodu braku odpowiedniej wiedzy na temat stanu depresyjnego. Na przykład w wiktoriańskiej Anglii wiele przypadków przypisywano grzeszności lub słabości moralnej. Nie postrzegano przypadków depresji, jako problemu medycznego wymagającego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii – jak robi się to dziś.
Leczenie depresji
Leczenie depresji zazwyczaj obejmuje leki zwane antydepresantami wraz z sesjami psychoterapeutycznymi, które koncentrują się na identyfikacji negatywnych wzorców myślowych i zachowań w celu zastąpienia ich zdrowszymi (terapia poznawczo-behawioralna).
Najlepsze efekty następują jednak przy modyfikacji stylu życia na zdrowszy i wypełniony aktywnościami. Regularne ćwiczenia pomagają w redukcji objawów związanych z depresją. Nic tak nie motywuje jak zmiany, zatem nowe środowisko, nowe otoczenie, nowi znajomi mogą wpłynąć na poprawę stanu. Przydatne jest też spędzanie czasu na łonie natury i w zasięgu intensywnych promieni słonecznych.