Medytacja to praktyka uspokojenia umysłu i ciała poprzez skupienie się na jednej kwestii, takiej jak oddech lub obiekt. Praktyka ta jest stosowana od tysięcy lat, by pomóc zrelaksować się, zmniejszyć stres i niepokój, poprawić koncentrację, zwiększyć samoświadomość, czy pomóc w uzdrawianiu ciała jak i duszy. Medytację można ćwiczyć w dowolnym miejscu i czasie. Nie potrzeba żadnych akcesoriów wspomagających.
Jaki jest cel medytacji
Celem medytacji niekoniecznie jest oczyszczenie umysłu, ale raczej obserwacja bez osądzania i przywiązania. W medytacji pozwala się myślom, które przychodzą podczas sesji, pojawiać się w świadomości bez natychmiastowej reakcji na nie. Dzięki regularnej praktyce z biegiem czasu można stać się bardziej świadomym swoich wzorców myślowych. Może to prowadzić do większej jasności w podejmowaniu decyzji, a także do większej stabilności emocjonalnej w obliczu trudnych sytuacji.
Techniki medytacji
Medytacja to potężne narzędzie do uspokojenia umysłu, zmniejszenia stresu i poprawy ogólnego samopoczucia. Istnieje wiele rodzajów technik medytacyjnych, które można wykorzystać do osiągnięcia powyższego stanu, np.:
– medytacja wizualna – polega na skupieniu się na obrazie lub przedmiocie w celu oczyszczenia umysłu;
– medytacja uważności – pozwala skupić się na sobie;
– qigong – łączy ruch fizyczny z ćwiczeniami oddechowymi;
– medytacja transcendentalna – pomaga dotrzeć wgłąb siebie;
– medytacja podczas spaceru – pozwala wznieść świadomość na każdy krok, który jest podejmowany;
– medytacja w ruchu – obejmuje rytmiczne ruchy, np. taniec lub pozycje jogi, które pomagają uwolnić negatywną energię, jednocześnie łącząc się z pozytywną energią wewnętrzną;
– medytacja duchowa – koncentruje się na rozwijaniu wewnętrznej siły poprzez modlitwę, powtarzanie mantr, praktyki wizualizacji itp.
Medytację można ćwiczyć na wiele różnych sposobów, przy czym najważniejsze jest skupienie się na oddechu lub mantrze. Wszystkim myślom pozwala się przejść bez osądzania.
Medytacja wizualna
Medytacja wizualna to świetny sposób dla początkujących, aby rozpocząć swoją podróż w kierunku uważności, ponieważ pomaga im nauczyć się skupiać uwagę bez rozpraszania się myślami lub emocjami, które mogą pojawić się podczas praktyki. Zachęca praktyków do szczegółowej obserwacji obrazów – kształtu drzew za oknem lub wzorów występujących w przyrodzie – w celu kultywowania większej świadomości tego, co dzieje się wokół nich w danym momencie.
Medytacja uważności
Medytacja uważności skupia uwagę na chwili obecnej bez osądzania i analizowania jej. Należy obserwować to, co dzieje się z umysłem i ciałem z otwartością i akceptacją. Ten rodzaj medytacji pomaga jednostkom stać się bardziej zaangażowanymi w swoje myśli, uczucia i doznania cielesne. Uważność uczy również, jak stać się mniej przywiązanym do innych, mniej uzależnionym od otoczenia.
Qigong
Qigong (znany również jako chi gung) łączy postawy fizyczne z pracą z oddechem i technikami wizualizacji, które pozwalają uzyskać głębszy poziom relaksu niż zazwyczaj. Te ćwiczenia stosuje wiele kultur na całym świecie, w tym praktykujący medycynę chińską, którzy wierzą, że qi (energia życiowa) przepływa przez ciało w stanie zdrowia. Praktykowanie qigong pomaga utrzymać równowagę między energiami yin i yang, które wspomagają procesy lecznicze zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.
Medytacja transcendentalna
Inną formą medytacji jest medytacja transcendentalna (TM). Zachęca praktykujących do wygodnego ułożenia się, bądź zajęcia pozycji kwiatu lotosu i cichego powtarzania mantry. Praktykujący zostają wprowadzeni do tej formy przez mistrza, który dobiera mantrę odpowiednią dla jednostki. W późniejszym czasie następują sesje sprawdzające. Początkujący medytują pod nadzorem mistrza, by z czasem się usamodzielnić. Taka forma medytacji pozwala praktykującym na dostęp do głębszych warstw świadomości, gdzie intensywna relaksacja przychodzi naturalnie wraz z regularną praktyką. TM promuje uzdrawianie organizmu, dzięki zdolności uwalniania głęboko zakorzenionego stresu z ciała i umysłu.
Medytacja podczas spaceru
Medytacja podczas spaceru przenosi uwagę bezpośrednio na każdy krok, dzięki czemu wszystkie inne rozproszenia znikają. Technika ta stanowi idealną alternatywę tradycyjnej formy medytacji dla zapracowanych ludzi, którzy mają trudności ze znalezieniem czasu w ciągu dnia.
Medytacja w ruchu
Medytacja w ruchu to ogólny termin określający różne praktyki medytacyjne, które w pewien sposób angażują ciało. Medytacja w ruchu staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularna ze względu na jej dostępność i możliwość dostosowania do niemal każdego środowiska lub stylu życia. Obejmuje, np. pozycje jogi, ruchy taneczne w połączeniu z ćwiczeniami oddechowymi zaprojektowanymi specjalnie po to, aby osoby mogły swobodnie wyrażać siebie, jednocześnie zachowując uważną świadomość podczas sesji treningowych. Medytacja ta pozwala swobodnie wyrażać siebie poprzez ruchy przypominające taniec, a jednocześnie pomaga budować wewnętrzną siłę, gdy jest wykonywana prawidłowo przez długi czas. Jest szczególnie przydatna dla tych, którzy chcą pogłębić połączenie ciała i ducha. Ta metoda często skutkuje podwyższonym poziomem kreatywności.
Medytacja duchowa
Medytacja duchowa koncentruje się głęboko na kultywowaniu relacji Bóg / Siła Wyższa, niezależnie od wiary, która jest wyznawana. Pozwala praktykującemu doznać czegoś większego, zapewniając w ten sposób sensowne, celowe ukierunkowanie życia poza materialne dobra i ziemskie pragnienia.
Medytacja na co dzień
Spośród wielu form medytacji należy dobrać tę najwłaściwszą dla siebie w zależności od indywidualnych preferencji, potrzeb, możliwości. Bez względu na to, jaka praktyka zostaje wybrana, kluczem jest konsekwentność i wytrwałe dążenie do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Istotne jest włączenie medytacji do swojej codziennej rutyny, aby stała się drugą naturą – czymś, co ma stałe miejsce w harmonogramie życia.