Autohipnoza to potężne narzędzie, którego można użyć, aby pomóc sobie dokonać pozytywnych zmian w życiu. Autohipnoza lub autosugestia jest praktyką stosowania technik hipnotycznych na sobie w celu osiągnięcia pożądanego celu lub wyniku.
Na czym polega autohipnoza
Proces autohipnozy polega na skupieniu uwagi i koncentracji na dialogu wewnętrznym, przy jednoczesnym kierowaniu się sugestiami relaksacyjnymi i wizualizacyjnymi.
Efekty stosowania autosugestii
Udowodniono, że autohipnoza jest korzystna w zmniejszaniu poziomu stresu, poprawie jakości snu, zwiększeniu pewności siebie i poziomu wydajności, a także pomaga między innymi w osiąganiu celów związanych z utratą wagi. Zamierzeniem autosugestii jest nie tylko pomoc w osiągnięciu celów, ale także zapewnienie utrzymania zdrowej równowagi między umysłem, ciałem i duszą.
Jak wykonywać autohipnozę
Autohipnoza wymaga przygotowania przed rozpoczęciem sesji. Ważne jest, aby stworzyć środowisko sprzyjające relaksowi, np. może być to wygodne siedzisko, wyeliminowanie wszelkich potencjalnych zakłóceń z otoczenia, takich jak hałas, jasne światło, migające światło. Pomocne jest również posiadanie podstawowej wiedzy na temat technik hipnoterapii. Jedną z technik jest wizualizacja siebie w różnych scenariuszach, które reprezentują sukces w obliczu wyzwania. Przykładem jest wyobrażanie sobie odnoszenia sukcesu w pracy.
Autohipnozę rozpocząć trzeba od zamknięcia oczu i wzięcia kilku głębokich oddechów. Należy zrelaksować się na tyle, by wejść w stan transu. W tym stanie należy sugerować osiągnięcie dowolnego celu, który został wcześniej wyznaczony. Dobrze jest użyć możliwie dokładnej wizualizacji, bądź wielokrotnie powtórzyć afirmacje. Sugestie powinny być możliwie konkretne. Czas hipnozy może być dowolny. Wystarczy nawet kilkanaście minut. Dobrze jest wykonywać autohipnozę regularnie, np. każdego dnia. Ze stanu transu, należy wychodzić z intencją uczucia energii, świeżości, pewności siebie, pewności zrealizowania wyznaczonego celu.
Po hipnozie dobrze jest dodatkowo zrelaksować się, cieszyć się poczuciem wewnętrznego spokoju, który został osiągnięty dzięki udanemu zastosowaniu autosugestii.