Czym jest Karma – Biblia, hinduizm, buddyzm

Karma jest wiarą podzielaną przez wiele różnych religii, kultur i filozofii. Stwierdza, że nasze czyny mają konsekwencje w obecnym lub przyszłym życiu. Karmę można postrzegać jako etyczny kodeks postępowania, w którym czyjeś zachowanie determinuje przeznaczenie. W hinduizmie i buddyzmie Karma odgrywa główną rolę, ponieważ dyktuje, jak powinniśmy postępować, aby osiągnąć duchowe wyzwolenie od cierpienia poprzez cykle reinkarnacji.

Czym jest Karma

Karma to przekonanie, że wszystkie działania mają konsekwencje, zarówno dobre, jak i złe. Oznacza to, że kiedy zrobimy coś pozytywnego lub negatywnego, nastąpią natychmiastowe lub późniejsze reperkusje w życiu. Ideą Karmy jest zachęcanie ludzi do działania ze współczuciem i życzliwością, aby mogli stworzyć lepszą przyszłość dla siebie i innych.

Karma w Biblii

Księga Rodzaju jest pierwszą księgą Biblii, która mówi nam o stworzeniu nieba i ziemi przez Boga, Adamie i Ewie, Arce Noego itp. Księga Rodzaju mówi również o wejściu grzechu na ten świat, ponieważ Adam i Ewa nie posłuchali Boga, zjadając jabłko z zakazanego drzewa. W ten sposób wprowadzili zło na ten świat. Zło nie tylko dla siebie, ale i dla wszystkich pokoleń. Biblia wprowadza również nadzieję poprzez postać Jezusa Chrystusa, który umarł za ludzkość, by ci, którzy wierzą, mogli otrzymać zbawienie (Jan 3:16). Ta idea wiąże się bezpośrednio z Karmą, ponieważ oba zdarzenia kładą nacisk na związki przyczynowo-skutkowe między naszymi działaniami a tym, co wydarzy się później – duchowo lub fizycznie.

Zarówno Karma, jak i Księga Rodzaju opierają się na podobnych ideach, takich jak związki przyczynowo-skutkowe między naszymi wyborami, działaniami. Prowadzą one do rezultatów dobrych lub złych, w zależności od czynów. Naucza to, jak ważne jest, aby każda osoba podejmowała możliwie mądre decyzje w ciągu całego życia.

Karma w hinduizmie

W hinduizmie Karma działa poprzez reinkarnację. Czyny każdej osoby określają jej przeznaczenie po śmierci. Od tego zależy jakie ciało będzie zamieszkiwane następnym razem – znaczenie ma ilość dobrych i złych uczynków. Sugeruje to, że jeśli ktoś zrobi coś złego, będzie cierpieć z powodu następstw prędzej czy później. Jeżeli ktoś dokona prawych czynów, to w końcu otrzyma nagrodę. W związku z tym pisma hinduskie kładą nacisk na podążanie naszą Dharmą (prawą ścieżką), która prowadzi nas do dobrobytu i pokoju. Jednocześnie należy unikać wszelkiego rodzaju grzesznych działań, mimo że te mogą czasami wydawać się atrakcyjne ze względu na tymczasowe korzyści z nimi związane.

Karma w buddyzmie

W buddyzmie Karma to duchowa praktyka, która podkreśla znaczenie dobrych uczynków i działań w życiu. Uczy nas uważności na nasze słowa, myśli i działania, abyśmy mogli tworzyć pozytywną energię w świecie. Karma zachęca nas do wzięcia odpowiedzialności za własne życie poprzez zrozumienie, w jaki sposób nasze wybory wpływają na nas samych i innych wokół nas. Ten rodzaj duchowości koncentruje się na kultywowaniu wewnętrznego spokoju poprzez autorefleksję, a nie zewnętrzne nagrody lub kary od siły wyższej.

Podstawowym przekonaniem stojącym za buddyzmem jest właśnie Karma: zarówno dobre, jak i złe uczynki mają konsekwencje teraz lub w późniejszym czasie. Będąc świadomymi naszych decyzji, możemy upewnić się, że są one zgodne z naszymi wartościami. Pomagają zrozumieć nasze miejsce w społeczeństwie. Pokazują nam, że musimy działać odpowiedzialnie, a także zachowywać otwartość podczas interakcji z różnymi kulturami, ponieważ przekonania innych mogą różnić się od naszych, ale nadal są równie ważne w zależności od okoliczności i doświadczeń.

Karma w buddyzmie promuje współczucie dla wszystkich żywych istot, niezależnie od tego, czy podzielają one podobne przekonania. Dotyczy to również zwierząt, ponieważ zawsze należy je traktować humanitarnie, bez względu na to, do jakiego gatunku należą. Chodzi o to, że każde działanie ma równą reakcję, co oznacza, że każda życzliwość okazana innemu stworzeniu ostatecznie zwróci się dziesięciokrotnie, niezależnie od tego, czy jest natychmiast zauważalna, czy w późniejszym etapie. Ta koncepcja pozwala osobom, które przestrzegają tych nauk, poczuć się odpowiedzialnymi za swoje czyny. Każda podjęta decyzja może pomóc kształtować przyszłe pokolenia i pozostawić trwałe skutki.