Podczas sesji Reiki, energia przepływa zarówno przez terapeutę jak i klienta. Reakcja może być fizyczna jak i psychiczna, a najczęściej odczucie dotyczy obu sfer. Odczucia najczęściej są przyjemne, jednak zdarza się, że przy znacznych blokadach i przy wielkiej nierównowadze energetycznej organizmu, mogą pojawić się bolesne, niemiłe doznania. Najczęściej odczuwalne jest ciepło, zimno, lekkość, napięcie. Niezależnie od reakcji, najważniejsze jest to, iż występuje, ponieważ świadczy to o otwarciu energetycznym.
Otwarcie klienta na energię
Reiki porusza się w tempie zależnym od zapotrzebowania, doenergetyzowując wymagające tego obszary. Przemieszczanie się energii ki bywa często opisywane, jako mrowienie, wibrowanie, drętwienie, dreszcze, pulsowanie, gęsia skórka, fale gorąca, strzały, kłucie, swędzenie, zmęczenie, senność, wizje. Klient może czuć ciepło, gorąco, chłód od dłoni terapeuty, niezależnie od tego, jaka jest faktyczna ich temperatura. Przeważnie chłód świadczy o blokadach, natomiast ciepło o otwarciu na przesył energii.
Niektóre osoby są bardziej dostrojone do posiadanych przez siebie ciał, aniżeli inne. W związku z tym lepiej odczuwają energię, są znacznie bardziej wrażliwe pod tym kątem. Takie osoby mogą doznawać wspaniałych wrażeń podczas otrzymywania Reiki. Mogą widzieć kolory, obrazy, słyszeć wewnętrzne głosy, dźwięki, dzwonienie podczas dawania lub otrzymywania Reiki.
Bywa jednak, że Reiki nie jest odczuwalne, bądź jest niezauważalne. Dotyczy to osób mniej wrażliwych na energię. Jednak wraz z praktyką, wsłuchaniem się w siebie, baczną obserwacją swojego ciała, można nauczyć się rozpoznawać oddziaływanie energii. Pomocny jest głęboki relaks, odprężenie, zamknięcie oczu, przegonienie myśli związanych z życiem codziennym. Dla niektórych ważny jest czas udania się na zabieg – np. w porze wieczornej, nocnej, gdy łatwiej odpłynąć. Znając typowe reakcje na energię, warto ich szukać u siebie. Niewskazane jest spożywanie napoi pobudzających oraz alkoholu przed zabiegiem.
Komfort podczas zabiegu
Odbiorca strumienia energii często czuje się senny, ziewa, jego ciało ulega rozluźnieniu, ponieważ energia Reiki łagodzi, uspokaja, koi stres oraz zgromadzone czy stłumione napięcie emocjonalne. Dlatego też ważny jest komfort podczas zabiegu. Klient powinien przyjąć pozycję leżącą lub ewentualnie siedzącą, pozwalającą na głęboki relaks. Także dla terapeuty komfort jest kluczowy, by był on skupiony na praktyce, aniżeli rozkojarzony kwestiami niewygody. To przekłada się na skuteczność zabiegu po obu stronach.
Ciepło dłoni praktykującego
Przeważnie mówi się, że dostrojenie Reiki pomaga uzyskać wyjątkowo ciepłe lub gorące dłonie. Posiadanie gorących rąk przypisuje się osobom posiadającym naturalny dar uzdrawiania. Dla osób, które nabyły je wraz z dostrojeniem Reiki jest to znak, że dostrojenie zadziałało, a dłonie są kanałem dla Reiki. Jednak nie każdy jest w stanie posiąść stale ciepłe dłonie, nawet po dostrojeniu do stopnia mistrzowskiego.
Zwracając uwagę na ciepło dłoni, należy skupić się na obszarze śródręcza. Palce mogą wciąż pozostać chłodne, natomiast ciepło wydobywające się ze śródręcza świadczy o prawidłowym przesyle energii. To tutaj znajduje się jej kanał. To miejsce nie musi być stale rozgrzane. W trakcie wykonywania sesji Reiki, można odczuć zmienność temperatury dłoni.
Standardowa sesja nie wymaga dotyku bezpośredniego, wystarczy trzymać dłonie kilka centymetrów nad ciałem klienta. Odczuwalna temperatura dłoni może znacznie różnić się od faktycznej. Zimne dłonie mogą być odbierane jako gorące, natomiast gorące, jako zimne. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko. Każdy jest inny, także energia oddziałuje inaczej oraz wydobywa się różnie zarówno dla osoby, jak i różnie dla sesji. Nie trzeba doświadczać gorących rąk, należy natomiast rozpoznać inne znaki związane z przesyłem energii, właściwe dla siebie. Przykładowo innym niż temperatura potwierdzeniem oddziaływania energii jest poczucie jej gęstości, a nawet wrażenie kul w dłoniach
Jeśli dłonie są naturalnie zimne, a występuje potrzeba dotykania klienta bezpośrednio, można je podgrzać przed rozpoczęciem uzdrawiania, nim same nie rozgrzeją się w trakcie przesyłu energii. Można wykonać to trzymając dłonie w gorącej wodzie, pocierając je o siebie, trzymając termofor, bądź rozgrzany przedmiot.
Ruch energii
Kolejnym najpowszechniejszym odczuciem energii (po odczuwalnym cieple), jest jej ruch. Reiki można poczuć we wszystkich partiach ciała. Najczęściej czuje się ją w kończynach – w rękach, bądź nogach. Dłonie i stopy są ujściem energii Reiki, dlatego często odczuwalny jest ruch od łokci czy kolan ku palcom.
Osoba przesyłająca energię może odczuwać ją w mniejszym lub większym stopniu. Bywa, że podczas sesji dłonie zaczynają silnie wibrować. Dzieje się tak, ponieważ energia płynie w ogromnych ilościach, które przekraczają możliwości kanałów dłoni. Energia rozpycha je, co objawia się drganiami, wibracjami, drętwieniem, mrowieniem. Zupełnie tak, jakby energia rozbijała się o brzegi, szukając szybkiego ujścia.
Jest to znak, iż klient potrzebuje dużego zasobu energii w możliwie krótkim czasie. To nie tylko nie powinno niepokoić uzdrawiającego, lecz wręcz radować, ponieważ świadczy to o skuteczności uzdrawiania. Dzięki temu terapeuta wie, że niesie pomoc.
Podczas uzdrawiania klientów z ciężkimi chorobami, może być odczuwalne znaczne przyciąganie energii Reiki co może objawiać się odczuwalnym bólem nadgarstków, stawów dłoni. Z drugiej strony usuwanie silnych toksyn, a więc uziemianie może wręcz wbić w podłogę lub ziemię uzdrawiającego. Nogi wówczas mogą stać się niewiarygodnie ciężkie, może pojawić się ból kolan, ogień w stopach, drętwienie nóg i stóp.
Inteligentna energia
Niezależnie od miejsca przykładania dłoni, energia dociera do miejsc, w których jest zapotrzebowanie. W sytuacji blokad, Reiki zachowuje się podobnie jak woda przy tamach. Gromadzi się, bądź szuka innego ujścia, by dotrzeć tam, gdzie jest jej niedomiar – wyrównać poziom. W procesie uzdrawiania można wspomagać się znakami, które mogą kumulować energię w danym miejscu do czasu, gdy zrównoważy się. Reiki to inteligentna energia, z którą nie można przesadzić. Dzięki temu daje gwarancję bezpieczeństwa.
Blokady
Zablokowany obszar charakteryzuje się gęstością, którą można kojarzyć z murem. Należy temu miejscu poświęcić większą uwagę, oddziałując energią Reiki. Można rozszerzyć obszar oddziaływania, by energia zniosła blokadę oddziałując z różnych stron. Energia roznosi się. Organ niedoenergetyzowany będzie pobierał energię z sąsiednich. Osłabia je w ten sposób. Dlatego przywracanie prawidłowego stanu energetycznego powinno mieć miejsce zarówno w problematycznym miejscu, jak i w sąsiednich. Blokada może być na tyle silna, że będzie trzeba poświęcić jej wiele zabiegów. Podczas jednej sesji, na dane miejsce zakłada się 3-5 minut oddziaływania energią, natomiast można wydłużyć ten czas do 15 minut.
Automatyzacja przepływu energii
Dostrojenie Reiki sprawia, że człowiek staje się wyraźnym kanałem przepływu energii. Ciało potrafi rozgrzewać się nawet automatycznie w razie potrzeby, przepuszczając przez siebie odpowiednią dawkę energii. Może dziać się tak w pobliżu osób otwartych na energię i jej potrzebujących. Jeżeli uzdrawianie uruchomi się w taki sposób, nie należy natychmiast przykładać dłoni do osoby, dla której nasz kanał się uruchomił. Na przesył energii zawsze należy mieć wyraźne pozwolenie.