Łaźnia parowa – korzyści zdrowotne i zagrożenia

Łaźnia parowa jest ogrzewanym, wysoce wilgotnym pomieszczeniem, w którym zażywany jest relaks oraz łagodzone są schorzenia. By mogła powstać łaźnia parowa, generator napełniony wodą pompuje parę do zamkniętej przestrzeni. Sprawia to, iż w powietrzu znajduje się oczekiwana wilgoć.

Temperatura wewnątrz łaźni parowej wynosi zazwyczaj około 40-45 stopni Celsjusza, a wilgotność oscyluje wokół 100 procent.

Korzyści korzystania z łaźni parowej

Poprawienie krążenia

Przebywanie w łaźni parowej ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, zwłaszcza u osób starszych. Wilgotne ciepło, poprawia krążenie poprzez rozszerzenie małych naczyń krwionośnych oraz naczyń włosowatych. Krew wówczas łatwiej przepływa i transportuje tlen. Terapia łaźnią parową utrzymuje zdrowsze serce, a także pomaga w naprawie uszkodzonej tkanki skóry spowodowanej ranami, takimi jak choćby wrzody.

Zdrowsza skóra

Zarówno łaźnie parowe, jak i sauny powodują pocenie się z powodu ciepła. Pocenie się otwiera pory i pomaga oczyścić zewnętrzną skórę. Ciepła kondensacja pomaga wypłukać brud i martwy naskórek, co można zastosować do leczenia trądziku.

Regeneracja po treningu

Po intensywnym treningu może być odczuwalny ból mięśni. Łaźnia parowa pomaga rozluźnić mięśnie, co przyspiesza szybką i zdrową regenerację. Natychmiastowe zastosowanie wilgotnego ciepła po treningu pomaga zmniejszyć ból oraz zachować siłę mięśni. Ciepło koi zakończenia nerwowe, a także rozluźnia mięśnie.

Rozluźnione sztywne stawy

Łaźnia parowa może być również stosowana przed treningiem, gdyż pomaga rozluźnić stawy i zwiększyć elastyczność ciała, podobnie jak rozgrzewka przed treningiem. Łaźnia parowa może również pomóc zmniejszyć ból stawów.

Zniwelowany stres

Przebywanie w cieple łaźni parowej może sprawić, że organizm uwolni endorfiny, które są znane jako hormony „dobrego samopoczucia”, ponieważ pomagają zmniejszyć uczucie stresu w ciele. Łaźnia parowa może również obniżyć poziom kortyzolu, hormonu uwalnianego w odpowiedzi na stres. Kiedy poziom kortyzolu spada, można poczuć się bardziej zrelaksowanym i odmłodzonym.

Otwarte zatoki

Ciepło z łaźni parowej otwiera błony śluzowe wokół ciała. To sprawia, że można oddychać głębiej i łatwiej. Łaźnia parowa może być stosowana do leczenia przeziębień, odblokowywania zatok i wspomagania oddychania.

Wspomaganie spalania kalorii

W łaźni parowej, wzrasta tętno przebywającej tam osoby. Jeżeli korzystanie z łaźni parowej następuje po treningu, podwyższone tętno może się przedłużyć. Ciepło wytwarzane przez łaźnię parową i pocenie się może stymulować organizm i poprawiać samopoczucie.

Po skorzystaniu z łaźni parowej należy wypić odpowiednią ilość płynów aby uniknąć odwodnienia.

Różnice między łaźnią parową a sauną

Łaźnia parowa i sauna są podobne, ponieważ obie są ogrzewanymi pomieszczeniami służącymi do relaksu i łagodzenia objawów niektórych schorzeń. Istnieją jednak między nimi różnice.

Kluczową różnicą jest to, że podczas gdy łaźnie parowe są wypełnione wilgotnym ciepłem, sauna dostarcza suche ciepło z pieca opalanego drewnem lub elektrycznym. Sauna jest wyłożona boazerią, a piec ogrzewa skały, które z kolei oddają ciepło do zamkniętego pomieszczenia. W pomieszczeniu może pojawić się niewielka ilość pary, jeśli użytkownik wyleje wodę na gorące kamienie. Temperatura w saunie jest zwykle wyższa niż w łaźni parowej i wynosi około 50-110 stopni Celsjusza, podczas gdy poziom wilgotności jest znacznie niższy i wynosi od 5 do 30 procent .

Zagrożenia

Chociaż istnieje wiele korzyści związanych z łaźnią parową, osoby korzystające z niej powinny zachować ostrożność i zdawać sobie sprawę z ryzyka.

Ze względu na gorącą temperaturę istnieje ryzyko odwodnienia organizmu i nie zaleca się przebywania w środku dłużej niż 15 minut. Ważne jest również, aby wcześniej, jak i po sesji wypić dużo wody. Maksymalny dzienny pobyt w łaźni parowej nie powinien przekraczać 30 min, przy czym po każdych 10 minutach wskazany jest prysznic. Prysznic powinien być ciepły i nie obejmować głowy.

Łaźnia parowa zapewnia idealne środowisko do rozwoju i rozprzestrzeniania się niektórych rodzajów bakterii i zarazków. Przykładami tego ryzyka są grzybica i inne infekcje grzybicze, które mogą rozwijać się w ciepłych, wilgotnych warunkach. Dlatego w łaźni parowej zaleca się noszenie ręcznika i klapek lub butów pod prysznic.

Ze względu na ekstremalne ciepło panujące w łaźniach parowych niektórym osobom zaleca się ich unikanie:

  • kobietom w ciąży,
  • wszystkim z chorobami serca,
  • osobom z bardzo niskim lub wysokim ciśnieniem krwi,
  • wszystkim z epilepsją,
  • osobom przyjmującym antybiotyki,
  • osobom pod wpływem narkotyków, używek, środków uspokajających bądź alkoholu.