Masaż Reiki – na czym polega, jakie korzyści niesie, jak się do niego przygotować

Reiki to forma medycyny alternatywnej, polegająca na uzdrawianiu energią. Metoda ta została opracowana w Japonii na początku XX wieku przez Mikao Usui. Praktyka bazuje na przenoszeniu uniwersalnej energii z rąk terapeuty do ciała klienta w celu przyspieszenia gojenia i wprowadzenia równowagi. Reiki można włączać do innych czynności. Bardzo dobrze działa w połączeniu z masażem.

Na czym polega masaż Reiki

Zabieg Reiki zwykle odbywa się poprzez lekki dotyk lub unoszenie rąk nad ciałem. Reiki włączone w masaż może być wykonywane na różne sposoby w zależności od preferencji osoby masowanej jak i masującej. Przeważnie będzie zauważalne poprzez zatrzymanie rąk na danym obszarze ciała, bądź masowanie w łagodny sposób konkretnego miejsca przez dłuższą chwilę.

Masaż Reiki podobnie jak standardowy zabieg Reiki może być różny dla każdej sesji. Zapotrzebowanie energetyczne organizmu jest zmienne, jak i potrzeba pozbycia się zgromadzonych toksyn (uziemienia) bywa różna dla danego dnia czy momentu.

Terapeuta Reiki, jako osoba przekazująca energię, dostosowuje się do potrzeb klienta.

Jakie korzyści niesie masaż Reiki

Masaż Reiki pozwala skierować energię do określonych obszarów napięcia lub braku równowagi w celu przywrócenia balansu zarówno w ciele fizycznym, jak i emocjonalnym. Uważa się, że stosując tę technikę, można uwolnić stres zarówno z umysłu, jak i ciała, jednocześnie promując ogólny stan zdrowia.

Korzyści płynące z masażu Reiki są ogromne, ponieważ:

  • pomaga zmniejszyć poziom bólu związanego z przewlekłymi chorobami, takimi jak zapalenie stawów,
  • poprawia krążenie,
  • sprzyja głębokiemu relaksowi,
  • zwiększa jasność umysłu poprzez zmniejszenie poziomu lęku,
  • wzmacnia odporność poprzez zwiększenie liczby białych krwinek, które pomagają zwalczyć infekcję lepiej niż przed rozpoczęciem leczenia,
  • łagodzi bóle głowy spowodowane napięciem mięśni wywołanym czynnikami stresogennymi takimi jak terminy w pracy czy obowiązki rodzinne,
  • zwiększa samoświadomość poprzez wzmożone praktyki uważności,
  • zmniejsza objawy depresji dzięki poprawie stanów nastroju w wyniku zmniejszonej produkcji kortyzolu.

Wszystkie te czynniki prowadzą do poprawy jakości życia każdego, kto regularnie uczestniczy w sesjach masażu Reiki.

Regularne masaże Reiki mogą być korzystne dla każdego, kto szuka ulgi w dolegliwościach fizycznych, stresie emocjonalnym, blokadach duchowych, zmęczeniu, braku motywacji itp. Dzięki delikatnemu, ale potężnemu podejściu do przywracania równowagi we własnej istocie fizycznej, psychicznej, emocjonalnej i duchowej nie ma wątpliwości, dlaczego tak wiele osób szuka tego typu terapii, gdy pojawia się potrzeba dodatkowego wsparcia w trudnych chwilach. Ostatecznie jednak niezależnie od powodów włączenie regularnych zabiegów do swojej rutyny odnowy biologicznej niewątpliwie sprawia, że osoba czuje się bardziej zrelaksowana, pełna energii i zrównoważona niż kiedykolwiek wcześniej!

Jak przygotować się do masażu Reiki

Odpowiednie przygotowanie się do masażu Reiki jest bardzo ważne, jeżeli chcemy uzyskać możliwie najlepsze rezultaty. Istnieje kilka kroków, które można wykonać przed rozpoczęciem masażu Reiki.

Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinniśmy pić kawy lub napojów energetyzujących, które mogą przeszkodzić w uzyskaniu odpowiedniego stanu relaksu.

Przed udaniem się na masaż można zastosować technikę medytacji lub oddechowej świadomości ciała (Body Awareness Breathing).

Kolejnym etapem przygotowań do masażu Reiki jest znalezienie właściwej pory na zabieg, która pozwoli oderwać się od wiru dnia codziennego. Niewskazane jest umówienie się na zabieg tuż przed pracą, ważnym spotkaniem, w trakcie pracy, ponieważ klient często błądzi myślami, jest w stanie stresu lub niepokoju związanego z ograniczonym czasem, zerka na zegarek… Sesja Reiki powinna odbywać się po wypełnieniu obowiązków, w dniu wolnym od pracy lub w czasie, gdy nic nie jest w stanie zakłócić myśli osoby poddającej się zabiegowi.

Na czas zabiegu warto zdjąć zegarek, wyciszyć i odłożyć telefon. Sesja powinna przebiegać w pełnym relaksie, wolna od zakłóceń w postaci, np. przychodzących powiadomień na telefonie.

Ostatnim etapem przygotowania do terapii masażu Reiki będzie ubranie lekkiej, nieuciskającej odzieży. Na czas masażu klient rozbiera się, ponieważ w przeciwieństwie do standardowej sesji następuje tutaj dotyk ciała oraz jego nawilżanie i/lub olejowanie. Jednak mimo tego, po masażu z Reiki klient nie powinien uciskać ciała ciasnym ubraniem. Lekka odzież pozwalająca na dużą elastyczność ruchu, utrzymuje ciało w odpowiednim stanie jeszcze przez pewien czas po praktyce terapeutycznego masażu Reiki.

Po sesji Reiki należy wypić 1-3 szklanki wody.

Pamiętać należy, iż pierwsza noc po sesji może być silnie regenerująca, co jest zależne od potrzeb organizmu. Należy pozwolić sobie na odpoczynek.